صفحه ی اصلی / اخبار / طریقه ی خواندن نماز شب و آداب و فضیلت هایش

طریقه ی خواندن نماز شب و آداب و فضیلت هایش

نماز شب

نماز شب

نماز شب جزئ بهترین نماز های مستحبی در دین اسلام و سایر ادیان الهی می باشد که برای آن فضیلت ای بسیاری شمرده شده است از جمله چهره را نیکو می کند / اخلاق را زیباتر می کند / روزی را مقدر می سازد / غم و غصه را از بین می برد/ چشم ها را نورانی می کند و انسان را خشبو و معطر میکند. تاکید بسیاری شده در مورد اینکه در جوانی خواندن این نماز بسیار فضیلتش بیشتر از خواندن آن در کهن سالی است .در ادامه برای شما طریقه ی خواندن نماز شب و فضیلت هایش از زبان معصومین را بیان میکنیم.

طریقه ی خواندن نماز شب

هشت رکعت به نیت نماز شب (چهار نماز دو رکعتی همانند نماز صبح بعد از سوره حمد سوره ی توحید خوانده شود و در رکعت دوم نیز بعد از حمد سوره توحید خوانده شود و قنوت و رکوع و سجده و تشهد و سلام)

نماز شب

نماز شب

نماز شَفْعْ : دو رکعت به نیت نماز شفع (بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خوانده شود)

نماز شب

نماز شب

نماز وتر: یک رکعت نماز وتر، بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید و یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس خوانده شود .

بعد از خواندن سوره دست‌ها را برای قنوت به سوی آسمان برای طلب حاجات. آنچه در قنوت مستحب است:

برای چهل مؤمن دعا شود و گفته شود: اللهمَّ اَغْفِر لِفُلانِ؛ پس به جای فلان، اسم آن مؤمن گفته شود، هم برای مؤمنینی که در دنیا هستند و هم مؤمنینی که از دنیا رفته‌اند.

دعا کردن برای مؤمنین می‌تواند به دو صورت ذکر شود:

همه مؤمنین را مد نظر قرار داده و چهل بار چنین گفته شود: اَللهمَّ اغْفِرْ لِلْمُومِنین وَ الْمُؤمِنات وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ.

(خدایا ببخش جمیع مؤمنین مرد و مؤمنین زن را). و بعد از آن هفتاد بار بگویید ( اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبی وَ اَتُوبُ اِلَیه) «آمرزش می طلبم از خدایی که پروردگارم است و بسویش باز می گردم ».

مستحب است هفت بار گفته شود:

هذا مَقامُ الْعائِذِ بکَ منَ النّار (این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می‌برد)

مستحب است سیصد مرتبه گفته شود:

اَلْعَفو، و سپس: ربِّ اغْفِرلی و ارْحَمنی و تُبْ عَلَیَّ اِنَّکَ انتَ التَّوّابُ الْغَفورُ الرَّحیم (پروردگارا ببخش مرا و رحم کن به من و توبه مرا بپذیر به راستی که تو، توبه پذیرنده، بخشنده و مهربانی) بگویید و سپس به رکوع و سجده روید و تشهد و سلام را به جا آورید و تسبیحات حضرت فاطمه زهرا که (۳۴ مرتبه، الله اکبر، ۳۳ مرتبه، الحمد لله و ۳۳ مرتبه، سبحان الله) است را بخوانید که ثواب آن نزد خدا از هزار رکعت نماز مستحب،بالاتر است

نماز شب

چون نماز شب مستحبی است می تواند بدون سوره و قنوت خوانده شود به صورت خوابیده نسته و درهنگام حرکت نیز خوانده شود.
اگر وقت تنگ باشد می‌توان فقط به شفع و وتر یا وتر تنها اکتفا نمود.

زمان خواندن نماز شب بعد از نیمه شب شرعی است ولی اگر کسی هنگام نماز صبح نمازش را خواند و بخشی از نماز با طلوع خورشید مواجع شد میتواند بقیه را نیز به نیت اداء ادامه دهد.

اعمل بسیاری برای نماز شب ذکر شده است که میتوانید به کتب مفاتیح مراجعه کرده.

نماز شب

حجت الاسلام رفیعی بیان کردند اگر کسی می ترسد شب خواب بماند و نتواند نماز شب بخواند همان سر شب نمازش را بخواند با توجه به اینکه ساعات خواب افراد متفاوت است قبل از خواب این عمل مستحبی انجام شود.

بیانات آیت الله بهجت راجع به فضیلت نماز شب

مگر معراج نمی خواهید؟ مگر نمی خواهید بالا بروید؟ پس نماز کامل بخوانید محک نماز است. نماز به منزله ی کعبه و تکبیره الاحرام است همه چیز غیر از خدا و داخل شدن در حرم الهی است. قیام به منزله ی صحبت دو دوست و رکوع خم شدن در مقابل مولای خویش و سجده نهایت خضوع و خاک شدن در مقابل اوست.

نماز شب

احادیث ائمه درباره ی نماز شب

مردی نزد امیرالمومنین آمد و گفت: ای امیر المومنان من از نماز شب محروم شده ام. علی (ع) فرمود: تو کسی هستی که گناهانت تو را زندانی و در بند کرده است.

شیطان به رسول خدا گفت من طاقت دیدن شش خصلت در آدم ها را ندارم. وقتی به هم می رسند سلام میکنند. با هم مصاحفه ( روبوسی) میکنند. برای هرکاری انشالله میگویند. از گناه استغفار میکنند. ابتدای هرکاری بسم الله می گویند. تا نام حضرت محمد (ص) را میشنوند صلوات می فرستند.

با انجام دادن این کارهای ساده و پسندیده میتوانید شیطان را از زندگی خود دور کنید به امید خدا

نماز شب

نماز شب

نماز شب

نماز شب

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

دعای نور حضرت زهرا (س)

عکس پروفایل خدایی

پروفایل معنوی

عکس نوشته خدایا کمکم کن

نوشته طریقه ی خواندن نماز شب و آداب و فضیلت هایش اولین بار در مجله اینترنتی آراس , اخبار , عکس , مدل , فناوری. پدیدار شد.

منبع

Check Also

مدل مانتو سری جدید بهاره و تابستانی

مدل مانتو همان طور که می دانید مدل مانتو از اصلی ترین پوشاک رای خانم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *