صفحه ی اصلی / اخبار / همه انچه باید از چنگدو جی-۲۰ جنگنده چینی بدانید

همه انچه باید از چنگدو جی-۲۰ جنگنده چینی بدانید

همه انچه باید از چنگدو جی-۲۰ جنگنده چینی بدانید

جمهوری خلق چین یکی از “قدرت های برتر نظامی” دنیاست که قابلیت های بسیاری در زمینه تولید انواع هواپیماهای جنگی دارد.چین قدم های بزرگی در چند سال اخیر در بخش هوانوردی نظامی برداشته شده و این کشور با تولید جنگنده “جی ۲۰ (J-20)” نگاه ها را به سمت خود متمرکز کرده است.چنگدو جی-۲۰ جنگنده‌ای چندمنظوره و تک‌سرنشینه و با بال‌مثلثی است که هم برای مأموریت‌های هوابه‌زمین و هم برای مأموریت‌های برتری هوایی طراحی شده‌است. جی-۲۰ از همتاهای آمریکایی اف-۲۲ و اف-۳۵ و روسی سوخو ۵۷ خود بزرگتر است و بدنه‌ای کشیده دارد.

چنگدو جی-۲۰

در ماه اکتبر ۲۰۱۹ تعداد ۲۸ فروند جنگنده عملیاتی به خدمت نیروی هوایی چین درآمدند.جنگنده جی-۲۰ و شنیانگ جی-۳۱ تنها هواپیماهای توربوجت نسل پنجم چین می‌باشند. شرکت چنگدو واقع در شهر چنگدو کشور چین مسئول ساخت و طراحی جی-۲۰ برعهده دارد. از آنجایی‌که سوخو-۵۷ از نظر رادارگریزی ضعیف عمل کرده، چنگدو جی-۲۰ سومین جنگندهٔ رادارگریز پس از اف-۲۲ و اف-۳۵ محسوب می‌شود.

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی۲۰

تاریخچه طراحی و تولید چنگدو جی-۲۰

جنگنده چنگدو جی-۲۰ (Chengdu J-20) برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در زمان بازدید وزیر جنگ ایالات متحده از کشور چین به نمایش در آمد. غول صنعت هوا‌فضای چین، شرکت صنایع هوایی چنگدو، در سال ۱۹۹۰ کار بر روی جنگنده سنگین و مخفی را آغاز نمود که با عنوان J-XX شناخته می‌شد و به خاطر قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌ای که برای آن در نظر گرفته شده بود، کارشناسان به این باور رسیدند که چین توانایی طراحی و ساخت چنین هواپیمای فوق پیشرفته‌ای را نخواهد داشت.

پروژهٔ تولید هواپیمای نسل پنجم در دهه ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد و در سال ۲۰۰۲ به‌طور رسمی کلید خورد. در رقابتی که در سال ۲۰۰۸ بین شرکتهای چنگدو و شنیانگ برگزار شد، جنگندهٔ جی-۲۰ ساخت شرکت چنگدو با شکست دادن جنگنده‌ای از شرکت شنیانگ پیروز شد و به این صورت شرکت چنگدو توانست قراردادی را با نیروی هوایی چین امضاء کند.
در سال ۲۰۱۱ نخستین پیش‌نمونه آزمایش شد و توانایی‌های آن در سرعتهای بالا بررسی گردید. در دورهٔ آزمایشی پیش‌نمونه‌ها، تغییرات بسیاری در بخش اندازهٔ ورودی هوای موتور، کاهش بازتاب راداری در بخش ورودی هوا انجام شد. همچنین در سال ۲۰۱۴ پایدارکننده عمودی این هواپیما از نو طراحی شد. مواردی همچون پاد هدفگیری پیشرفته برای هدایت موشک‌های هدایت‌شوندهٔ نقطه‌زن به‌کار رفت و همچنین شش حسگر فروسرخ پَسیو در اطراف هواپیما نصب شدند.
در ماه آپریل سال ۲۰۰۹ پنتاگون گزارش کرد که فناوری و اطلاعات مربوط به ساخت لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲ توسط یک هکر چینی به صنایع دفاع چین منتقل شده و لو رفته‌است؛ بنابراین احتمال دارد در ساخت جنگندهٔ جی-۲۰ از فناوری‌های به‌کار رفته در ساخت اف-۳۵ استفاده شده باشد. زیرا فناوری به‌کار رفته در چنگدو جی-۲۰ در زمینهٔ سامانه‌های هدف‌گیری پیشرفتهٔ لایتنینگ و سامانه‌های رمزنگاری شدهٔ ارتباطی، دقیقاً مشابه فناوری اف-۳۵ آمریکایی هستند.

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰

طراحی چنگدو جی-۲۰
ویژگی‌های بدنه
جی-۲۰ دارای بدنه‌ای کشیده و پهن و دماغه‌ای مخروطی است. شیشه‌ای که برای کابین این هواپیما درنظر گرفته شده، بدون شبکه بوده و کاملاً حبابی و یکپارچه است. ورودی‌های هوا بلافاصله پس از کابین جای گرفته‌اند و پشت ورودی هم پیش‌بال‌ها طراحی شدند. این هواپیما از بال سه‌گوش بهره می‌برد. این هواپیما به لطف طراحی بدنهٔ ویژه‌اش، از پایداری بسیار بالایی در پرواز برخوردار است. نازل سوخت‌گیری این جنگنده از نوع جمع‌شونده است.

رادار چنگدو جی-۲۰

رادار این جنگنده، نوع پیشرفته‌ای از فناوری آرایه فازی محرمانه است که هنوز معرفی نشده و مخفی مانده‌است، گمانه‌زنی‌هایی دربارهٔ نوع رادار نیز مطرح شده‌است که قابل استناد نیستند.
بحث‌برانگیزترین ویژگی دربارهٔ چنگدو جی-۲۰ مربوط به سامانه‌های هدف‌گیری موشکی و ارتباطات آن است. بسیاری از ویژگی‌های به‌کار رفته در زمینهٔ دیتالینک، آگاهی موقعیتی، ترکیب حسگرها و الکترواپتیک مشابه فناوری به‌کاررفته در اف-۳۵ هستند.
کابین، چنگدو جی-۲۰

این هواپیما از یک کابین تمام شیشه‌ای بهره می‌برد که نمایشگرهای آن از نوع کریستال مایع هستند. همچنین صفحه لمسی، تمام‌نگاری و سامانه هاد در این بخش به‌کار رفته‌اند.
موتور چنگدو جی-۲۰

درحال حاضر ساخت موتور یکی از بزرگترین مشکلات چین است و موتورهای چینی جی ۲۰ (J-20) فاقد قابلیت ابرپیمایشی (سوپر کروز) یا همان پرواز با سرعت فراصوت بدون پس سوز هستند. دستیابی به ” موتورهای AL-41F1S ” و مهندسی معکوس آن کمک زیادی به توسعه موتور برای جی ۲۰ (J-20) و دیگر جنگنده های چینی می کند.

مهندسان چینی در ساخت پیش‌نمونه‌های این جنگنده از موتور چینی شنیانگ WS-10B بهره جستند که نمونهٔ بهینه‌شدهٔ از موتور سی‌اف‌ام۵۶ محصول مشترک فرانسه و ایالات متحده امریکاست. در منابعی دیگر نوشته شده که این جنگنده از موتور AL-31-FN که نمونه‌ای بسیار بهینه‌شده از موتور روسی است، بهره می‌برد. این موتور در جنگندهٔ چنگدو جی-۱۰ نیز به کار رفته‌است. به هر روی، هیچ‌کدام از این موتورها توانایی آن را ندارند که جنگندهٔ سنگین و بزرگی همچون جی-۲۰ را به رده‌بندی سرعت زبرصوت برسانند؛ بنابراین موتور جدیدی با عنوان Xian WS-15 برای این جنگنده درنظر گرفته شد. این موتور نیز مدل چینی موتور Saturn AL-41 ساخت روسیه است که در جنگندهٔ سوخو-۳۵ به‌کار می‌رود.

پنهان‌کاری چنگدو جی-۲۰

بررسی‌ها نشان می‌دهند که در ساخت دماغه و کابین جی-۲۰ از فناوری‌های دقیقاً مشابه با اف-۲۲ به‌کار گرفته شده‌اند.گرچه نازل موتور در پشت این جنگنده به شکل دایره است و همچنین لبه‌دار بودن این نازل‌ها، رادارگریز بودن جی-۲۰ را زیر سؤال برده‌اند.کارشناسان دیگر نیز رادارگریز بودن جی-۲۰ را نادرست خوانده‌اند و بیان کردند که وجود پیش‌بال در یک هواپیما، موجب شناسایی شدن آن در برابر رادارها می‌شود در سال ۲۰۱۸ فرمانده نیروی هوایی هندوستان اعلام کرد که جنگنده su-30 MKI نیروی هوایی هند، توانسته یک جی-۲۰ را حین پرواز در خاک چین از فاصلهٔ چندصد کیلومتری شناسایی کند.

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰

مشخصات چنگدو جی-۲۰

خدمه: one (pilot)
طول: ۲۰٫۴ متر
پهنای بال: ۱۳٫۵ متر
مساحت بال: ۷۸ متر مربع
وزن خالی: ۱۹٬۳۹۱ کیلوگرم
وزن ناخالص: ۳۲٬۰۹۲ کیلوگرم
بیشترین وزن برخاست: ۳۷٬۰۱۳ کیلوگرم
ظرفیت سوخت: ۲۵,۰۰۰ lb
پیشرانه هواگرد: ۲ عدد afterburning turbofan WS-10B or AL-31FM2, با ۱۴۵ کیلونیوتن (۳۱٬۰۰۰ یا ۳۳٬۰۰۰ پوند-نیرو) با پس‌سوز
پیشرانه هواگرد: ۲ عدد afterburning turbofan Shenyang WS-15. با ۱۸۰ کیلونیوتن (۴۰٬۰۰۰ پوند-نیرو) با پس‌سوز

عملکرد چنگدو جی-۲۰

بیشینه سرعت: ماخ ۲+
بُرد: ۶٬۰۰۰ کیلومتر
بُرد عملیاتی: ۲٬۰۰۰ کیلومتر
سقف پروازی: ۲۰٬۰۰۰ متر
بارگیری بال: ۳۴۰ کیلوگرم بر متر مربع
تسلیحات چنگدو جی-۲۰

Internal weapon bays
PL-10 short range AAM
PL-12 Medium Range AAM
PL-15 BVR long range AAM
PL-21 Long Range AAM
LS-6 Precision-guided bomb
External hardpoints
۴× under-wing pylon capable of carrying drop tanks.

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰

اینده چنگدو جی-۲۰

چین قصد دارد طی دهۀ آینده بازار حمل‌ونقل هوایی را از ایالات متحده بگیرد.شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین، در تلاش است که هم‌‎زمان با اتخاذ مواضع قاطعانه‌ در آسیا، به ویژه در دریاهای جنوبی و شرقیِ چین، توانایی نیروهای مسلح کشور را افزایش دهد.

این جت جنگنده با توجه به توانایی غلبه بر اکثر سیستم های دفاعی منطقه، پتانسیل بهم زدن توازن نظامی شرق آسیا را دارد.

جی-۲۰ از جی-۳۱ بزرگ‎تر است، اما از نظر کارشناسان نظامی هر دوی این جنگنده‎ها ارتش چین را به نیرویی قدرتمند در اقیانوس آرام مبدل خواهند‌کرد.

سخنگوی نیروی هوایی چین هفتۀ گذشته گفت: «هواپیمای جی-۲۰ نسل جدیدی از جنگنده‌های پنهان‌کار چین است که برای پاسخگویی به نیازهای نبرد در میدان‌های آینده، توسعه‌ یافته‎است.»
با وجود مزایا و معایب، J-20 مدرن ترین جنگنده ساخت چین است که بر اساس استانداردهای غربی توسعه یافته و یکی از نشانه های دستیابی چینی ها به تکنولوژی ساخت بدنه های رادارگریز به شمار می رود، عاملی که جزو پیش نیازهای اصلی در ساخت هواپیماهای پیشرفته جنگی محسوب می شود.

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰ در ایران

اگر چه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گام هایی را برای تولید جنگنده برداشته اما در یکسال اخیر گمانه زنی هایی درباره خرید جنگنده های “سری جی” چین مطرح شده است. امیر سرتیپ “حسن شاه صفی” سفری به چین داشت و در آن سفر گمانه زنی هایی درباره خرید جنگنده های پیشرفته چین مطرح گردید .

چنگدو جی-۲۰

چنگدو جی-۲۰

نوشته همه انچه باید از چنگدو جی-۲۰ جنگنده چینی بدانید اولین بار در مجله اینترنتی آراس , اخبار , عکس , مدل , فناوری. پدیدار شد.

منبع

Check Also

همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید

همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید با سلام خدمت دوستان .در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *