صفحه ی اصلی / اخبار / همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید

همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید

همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید

با سلام خدمت دوستان .در این مقاله به معرفی یکی از زیباترین و بلندترین آبشار ایران آبشارلاتون پرداخته شده است

آبشار لاتون

آبشارلاتون با ۱۰۵ متر ارتفاع در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی بندر آستارا در استان گیلان و ۶ کیلومتری روستای کوته کومه بخش لوندویل آستارا قرار دارد. این آبشار زیبا و چهار فصل کشور از لحاظ ارتفاع، مرتفع‌ترین آبشار ایران است. مسیر آبشار لاتون از روستای زیبای کوته کومه آغاز می‌شود و ۵ ساعت کوهپیمایی دارد. در مسیر آبشار لاتون تپه‌های جنگلی و رودخانه‌ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می‌شود. انتهای مسیر منتهی به آبشارلاتون وخصوصا ما بین دو آبشار ۱۰۵ و ۶۵ متری نیز دارای پرتگاه‌های خطرناک و مرگباری است. دراطراف آبشار لاتون درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق، سیب وحشی و آلوچه در فصول مختلف سال دیده می‌شود. از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می‌توان به گرگ، خرس، جوجه تیغی و راکون اشاره کرد. اسب، گاو و گوسفند را هم مردم ساکن و مهربان اطراف آبشار نگهداری می‌کنند. این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر، خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت روستای کوته کومه و شهر لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب آبشار لاتون در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد. قلعه‌ای که بر روی آبشار لاتون قرار دارد همان قلعه اسپیناس است.

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

کوه اسپیناس

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

این آبشار در سال ۱۳۹۹ به شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در لیست میراث طبیعی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

روستای کوته کومه در استان گیلان و در ۹ کیلومتری شهر لوندویل واقع شده‌است. روستایی است کوچک با مردمانی تالشی و اهل تسنن.
روستای کوته کومه یکی از روستاهای توریستی و گردشگری گیلان است. جمعیت این روستا بالغ بر ۱۰۰۰ نفر است. این روستا از نظر تقسیمات کشوری از توابع دهستان چلوند بخش لوندویل شهرستان آستارا می‌باشد.

این روستا در عرض جغرافیایی ۳۸درجه ۱۸ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۴۸درجه ۴۶ دقیقه شرقی قرار دارد.

ارتفاع متوسط آن از سطح دریا آزاد ۷۵ متر است. این روستا در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب شهر لوندویل قرار دارد. رودخانه لوندویل از میان آبادی عبور می‌کند.

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

مسیر دسترسی به آبشارلاتون

آبشارلاتوندر انتهای غربی استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد.

فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳/۵ ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.

مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۶۰۰ متری قابل رویت است

در مسیر صعود به آبشارلاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌رسیم که تقریباً خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌باشد.

در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.
سرچشمه آبشار

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین می‌شود.

خوشبختانه نزدیک آبشارلاتون، سرویس بهداشتی، بوفه و اتاق برای کرایه هم هست.

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

کوه اسپیناس

کوه اسپینا (اسپیناس یا اسپینه) بلندترین کوه در جغرافیای منطقه آستارا واقع در استان گیلان که ۲۱۰۵ متر از سطح دریاهای آزاد بلندا دارد.

این کوه در هفده کیلومتری شرق شهر لوندویل آستارا قرار دارد و آبشارلاتون از آن سرچشمه می‌گیرد.

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

 آبشار لاتون

آبشار لاتون

نوشته همه آنچه باید از آبشار لاتون بلندترین ابشار ایران بدانید اولین بار در مجله اینترنتی آراس , اخبار , عکس , مدل , فناوری. پدیدار شد.

منبع

Check Also

عکس اینستاگرامی دنیا مدنی روز تولدش

دنیا مدنی روز تولدش دنیا مدنی متولد ۱۳ تیر ۱۳۶۹ در تهران می باشد. دنیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *