صفحه ی اصلی / اخبار / همه آنچه که باید برای نگهداری جوجه تیغی بدانید
همه آنچه که باید برای نگهداری جوجه تیغی بدانید با سلام خدمت دوستان : از حیوانات خانگی پر طرفدار این روزها میتوان به جوجه تیغی اشاره کرد. که در این مقاله مطالب برای شما عزیزان گرداوری شده است . – آشنای با جوجه تیغی جوجه تیغی به جانوران پستانداری گفته می‌شود که در زیرخانوادهٔ خارپشت‌ها قرار می‌گیرند. گاه تَشی نیز به دلیل خارهایی که بر پشت آن قرار دارد جوجه تیغی نامیده می‌شود. اما تشی جانوری کاملاً متفاوت از راسته جوندگان است، در حالی که جوجه‌تیغی‌ها کوچک‌تر و همه‌چیزخوار و از راستهٔ پستانداران حشره‌خوار هستند.خارپشتها از پستانداران اولیه به‌شمار می‌روند و مثل اغلب آن‌ها به زندگی شب‌زی و رژیم غذایی حشره‌خواری خو گرفته‌اند. این جانور به‌وسیلهٔ خارهای که برپشتش قرار دارد از خود دفاع می‌کند. این خارها در واقع موهایی توخالی هستند که کراتین موجود در آن‌ها باعث تیزی و سفتی شده‌است. و بر خلاف باور عمومی سمی نیست. خارپشتها اغلب در هنگام احساس خطر خود را به صورت گلوله درمی‌آورند. به طوری‌که تمام تیغ‌های آن‌ها رو به سمت بیرون قرار می‌گیرد. تمام گونه‌های جوجه تیغی از این مکانیسم دفاعی بهره‌مند ..

همه آنچه که باید برای نگهداری جوجه تیغی بدانید

همه آنچه که باید برای نگهداری جوجه تیغی بدانید

با سلام خدمت دوستان : از حیوانات خانگی پر طرفدار این روزها میتوان به جوجه تیغی اشاره کرد. که در این مقاله مطالب برای شما عزیزان گرداوری شده است .

جوجه تیغی

آشنای با جوجه تیغی

جوجه تیغی به جانوران پستانداری گفته می‌شود که در زیرخانوادهٔ خارپشت‌ها قرار می‌گیرند. گاه تَشی نیز به دلیل خارهایی که بر پشت آن قرار دارد جوجه تیغی نامیده می‌شود. اما تشی جانوری کاملاً متفاوت از راسته جوندگان است، در حالی که جوجه‌تیغی‌ها کوچک‌تر و همه‌چیزخوار و از راستهٔ پستانداران حشره‌خوار هستند.خارپشتها از پستانداران اولیه به‌شمار می‌روند و مثل اغلب آن‌ها به زندگی شب‌زی و رژیم غذایی حشره‌خواری خو گرفته‌اند.

این جانور به‌وسیلهٔ خارهای که برپشتش قرار دارد از خود دفاع می‌کند. این خارها در واقع موهایی توخالی هستند که کراتین موجود در آن‌ها باعث تیزی و سفتی شده‌است. و بر خلاف باور عمومی سمی نیست. خارپشتها اغلب در هنگام احساس خطر خود را به صورت گلوله درمی‌آورند. به طوری‌که تمام تیغ‌های آن‌ها رو به سمت بیرون قرار می‌گیرد. تمام گونه‌های جوجه تیغی از این مکانیسم دفاعی بهره‌مند هستند. اما موفقیت آن‌ها بستگی به میزان تیغ‌هایشان دارد. به همین دلیل گونه‌هایی از خارپشت که برای وزن کمتر از تیغ‌های کمتری برخوردارند بیشتر تمایل دارند. تا از دشمن فرار کرده و گاهی به او حمله کنند و از تیغ‌هایشان به عنوان آخرین حربه استفاده کنند.

۱۷ نوع جوجه تیغی در جهان وجود دارد که بیشتر افراد از گونه افریقایی به عنوان حیوان خانگی استفاده میکنند.

گونه‌ها/ چهارانگشتی/ آفریقایی شمالی/ آفریقایی جنوبی/ سومالی/ گوش‌کوچک/ آمور/ اروپایی/ سینه‌سفید شمالی/ گوش‌دراز/ گوش‌دراز هندی/ دشتی/دوری/ هیو/ بیابانی/ ایرانی/ شکم‌برهنه

جوجه تیغی

نگهداری جوجه تیغی در خانه

به نظر می رسد که خرید جوجه تیغی های اهلی به دلیل ظاهر مظلوم و سرزنده اش در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است . نگهداری آنها به عنوان حیوان خانگی مشکل است. چرا که انها در مقابل تغییرات اب و هوایی و شرایط مقاومت کمی محیطی دارند.

گونه خانگی جوجه تیغی

اغلب جوجه تیغی های اهلی دو رگه هستند. و نژادی از گونه های شمال آفریقا چهار انگشته هستند. که کوچکتر از گونه اروپای غربی می باشند.

جوجه تیغی

تشخیص جنسیت جوجه تیغی

تشخیص جنسیت جوجه تیغی بسیار ساده است. همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سمت راست ماده و چپ نر.

جنسیت خارپشت اهمیت زیادی ندارد و جنس ماده و نر، هر دو گزینه‌های مناسبی هستند. توجه داشته باشید که خارپشت حیوانی است که تمایل به تنهایی و زندگی انفرادی دارد. بنابر این سعی کنید در قفس خارپشت بیش از یکی از آنان را نگهداری نکنید. در اکثر اوقات آنان هنگام تنهایی خوشحال هستند و در صورتی که با دیگر جوجه‌تیغیها نگهداری شوند، به احتمال زیاد با یکدیگر دعوا خواهند کرد.

جوجه تیغی

تولید مثل و طول عمر جوجه تیغی

با توجه به گونه به طور متوسط دوران حاملگی از ۳۵ تا ۵۸ روز طول می کشد. و به طور متوسط گونه های بزرگتر ۳ تا ۴ و گونه های کوچیکتر ۵ تا۶ نوزاد بدنیا می آورند. مانند بسیاری از حیوانات این موضوع غیر طبیعی نیست که خارپشت مذکر علاقه مند به کُشتن نوزاد های مذکر ست.

طول عمر جوجه تیغی ها ارتباط مستقیمی با اندازه انها دارد، گونه های بزرگتر ۴ تا ۷ سال در دنیای وحشی زندگی میکنند. (رکورد ۱۶ سال هم در برخی از آنها دیده شده است ) و گونه های کوچکتر ۲ تا ۴ سال در دنیای وحشی و ۴ تا ۷ سال در محیط حفاظت شده زندگی می کنند. برخی معتقدند که آنها بدون خار متولد می شوند اما تنها ساعتی پس از تولد خارها به راحتی قابل دیدن هستند.

جوجه تیغی

جیره غذایی و تغذیه جوجه تیغی

بر خلاف طبقه بندی های قدیمی، جوجه تیغی فقط حشره خوار نیستند. بلکه بیشتر در تیره همه چیز خواران قرار می گیرند. غذای جوجه تیغی حشرات، حلزون، قورباغه، وزغ، مار، تخم پرندگان، لاشه حیوانات، قارچ، ریشه علف ها، خربزه و هندوانه می باشد. که بسته به گونه آنها متفاوت است.

برای تغذیه نوع خانگی می توان از پنیر دولمه به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد. غذای آماده، ترکیبی از حشرات با ویتامین ها و مواد معدنی برای ایجاد یک رژیم غذایی متعادل است. بسیاری از صاحبان و پرورش دهندگان هنوز هم جوجه تیغی را با غذای گربه تغذیه می کنند. اما غذای گربه به دلیل داشتن پروتئین بالا توصیه نمی شود. غذای جوجه تیغی در بسیاری از فروشگاههای حیوانات خانگی یا فروشگاههای اینترنتی قابل تهیه است.

خارپشتها گهگاه بعد از باران دنبال کرم خاکی می گردند. همچنین غذای اصلی خارپشتهای جنگلی که به نوع اروپایی مشهور هستند حشرات می باشند. که این موضوع در مورد همه صدق نمیکند. در مناطقی که خارپشتهای وحشتی زندگی میکنند معمولا آفات نباتی وجود ندارد و کنترل شده است. بعضی کشاورزان برای جذبه خارپشتها برایشان غذا می ریزند. همچنین انها پنیر، شیر، و محصولات لبنی را مصرف می کنند.

بنابراین همیشه میزان مواد غذایی آن را تحت کنترل داشته باشید و فضایی برای فعالیت فیزیکی حیوان در نظر بگیرید.

جوجه تیغی

فعالیت بدنی جوجه تیغی

چرخی که جوجه تیغی بتواند روی آن بدود، یک ورزش بسیار مناسب برای حیوان است. چرخ باید سطح محکمی داشته، اطراف آن باز بوده و اندازه نسبتاً بزرگی (بزرگتر از ۲۵ سانتی‌متر) داشته باشد. تا حیوان خانگی شما بتواند به راحتی در آن قرار بگیرد. در طبیعت این حیوان هر روزه مسافت طولانی را طی می‌کنند. بنابراین نیاز به فضای زیاد یا حداقل چرخی با کیفیت مناسب دارند.

جوجه تیغی

بیماری های مشترک جوجه تیغی و انسان

آنها هم درست مثل سگ و گربه مستعد ابتلا به برخی بیماری ها مثل هاری هستند. خارپشت توانایی حمل و انتقال بیماری های پا و دهان، سالمونلا، کرم حلقه ای را دارد و ممکن است دیگر انواع میکروارگانیسم ها و عفونت های ویروسی را حمل کند. به همین دلیل نگهداری از آنها در بعضی مکان ها غیر قانونی است. برای حفظ سلامت از بوسیدن خارپشت خودداری کنید. و بعد از در آغوش گرفتن آن، دست های خود را بشویید.

بیماری های جوجه تیغی خانگی

بیماری های دهان و دندان
مسائل پوستی مانند مایت‌ها
هجوم شپش ها
انگل روده ای
تومور
سرطان ارگانهای تناسلی

نکاتی برای سلامت جوجه تیغی

نازاسازی و عقیم کردن توسط دامپزشک جهت جلوگیری از سرطان ارگانهای تناسلی و تومور در طول دوران زندگیشان توصیه می شود.

چکاب های کامل دهان و دندان سالیانه و پاکسازی دندان گاهی اوقات تحت بیهوشی توصیه می شود اینکار برای پیشگیری و از دست دادن دندان ها یا پیشرفت ابسه دندان مفید است.

جوجه تیغی باید در دمای ۲۲ تا ۲۹ درجه سانتی گراد نگه داری شود و به طور طبیعی، از دمای سرد دور نگه داشته شود.

ریزش خارها در مقدار کم طبیعی است. اما اگر خارهای جوجه تیغی به مقدار زیادی ریزش دارد طوری که به طور سکه ای طاس شود. احتمالا مشکلی مانند عفونت انگلی دارد. اگر این مورد وجود داشت برای معاینه باید نزد دامپزشک ببرید.

با بررسی ها و معاینات مرتب توسط شما و دامپزشک سال های زیادی را با حیوان خانگی جدید خود سپری خواهید کرد.

جوجه تیغی

همزیستی جوجه تیغی با دیگر حیوانات خانگی

اگرچه خارپشتها حیواناتی انفرادی هستند. اینکه آن را به تنهایی درون یک قفس بیندازید ایده خوبی نیست. آنها در طبیعت حیوانات بسیار فعالی هستند، می توانند بالا بروند. شنا کنند و شبها چندین مایل را طی کنند. از آنجا که جوجه تیغی ها نیاز دارند که به سرعت به این طرف و آن طرف بروند. تماس آنها با دیگر حیوانات ممکن است اجتناب ناپذیر باشد اما باید به حداقل برسد.

وقتی که آنها را بیرون از قفس می گذارید، ممکن است با گربه یا سگ شما در تماس باشد. یا ممکن است خودش را به شکل توپ در بیاورد تا زمانی که خسته شود و تسلیم شود. یک خارپشت می تواند با گربه ها و سگ ها همزیستی داشته باشد. اما به طور معمول با آنها دوستی نخواهد کرد. کنترل هر نوع تعامل بین جوجه تیغی و سایر حیوانات خانگی ایده خوبی است. همچنین بهتر است برای ایمنی هر دو حیوان، جوجه تیغی را از سایر حیوانات غیر بومی کوچک دور نگه دارید.

دشمنان طبیعی جوجه تیغی

خارپشت دشمنان طبیعی زیادی مثل پرندگان شکاری به ویژه جغدها، راسو، روباه، گرگ، گورکن و خدنگ دارد. اما شکار خارپشت بالغ برای دشمنان طبیعی آن بسیار دشوار است. شاه‌بوف از شکارچیانی است که در شکار جوجه تیغی تبحر دارد. در بریتانیا گورکن دشمن طبیعی اصلی خارپشت است و مشاهده شده که در مناطقی که جمعیت گورکن در آن فراوان است جمعیت خارپشت کم است.

جوجه تیغی

نکاتی بسیار مهم در زمان خرید جوجه تیغی

مراقب خرید از پرورش‌ دهندگان نا معتبر باشید.

گاها فروشندگانی در خانه‌ های خود اقدام به خرید و فروش جوجه تیغی می‌کنند. که ممکن است حیوان در شرایط نا مناسبی پرورش داده شده باشد، و شاید از نظر سلامتی مشکلاتی داشته باشند. پس بهتر است قبل از نهایی کردن خرید از فروشنده بخواهید محل زندگی و والدین جوجه ‌تیغی را به شما نشان دهد. تا از سلامت و شاد بودن آن ‌ها مطمئن شوید.

چشم های خارپشت باید گرد و درخشان و کاملاً باز باشند تا مطمعن شوید حیوان سالم است. نباید هیچ نشانه‌ای از خمودگی یا پف و یا بیرون‌ زدگی دور چشم ببینید. زیرا این‌ها می ‌تواند نشانگر بیماری حیوان باشند.

بینی حیوان باید کاملا خشک و تمییز باشد. بینی خیس یا پف‌ کرده و یا داشتن آبریزش بینی می تواند نشانه بیماری جسمی حیوان باشد.

درست است که پشت خارپشت پوشیده از تیغ است اما هنوز هم می‌توانید موقع راه رفتن یا غلت زدن جوجه ‌تیغی قسمتی از پوست او را ببینید. دقت کنید که در پوست حیوان آثار آماس، زخم یا سایر لکه‌های غیرعادی وجود نداشته باشد. همچنین موی جوجه تیغی باید صاف، نرم و فاقد هر کک و انگل باشد؛ و نباید هیچ نقطه‌ ای از شکم حیوان بدون مو باشد یا در نواحی ‌ای از شکم موها گره خوردگی داشته باشند.

جوجه تیغی ‌های آفریقایی در معرض یک بیماری عصب ستیز تحت عنوان سندروم جوجه ‌تیغی لرزان WHS)) قرار دارند که باعث کوتاهی عمر خارپشت می شود. قبل از خرید به نحوه ی راه رفتن او دقت کنید، اگر موقع راه رفتن می‌ لرزید و یا تعادل نداشت به احتمال زیاد سالم نیست و بهتر است از خریدن او خودداری کننید.

جوجه تیغی

در دست گرفتن جوجه تیغی

جوجه تیغی ها موجودات انفرادی هستند و به طور کلی فقط در فصل تولید مثل با یکدیگر تعامل دارند. گفته می شود، اگر یک جوجه تیغی را از زمانی که خیلی کوچک است نگهداری کنید و مرتباً آن را لمس کنید، این احتمال وجود دارد که یکی از جوجه تیغی های خونگرم نادر در جهان بشود. مانند هر حیوان خانگی دیگر، هر کدام از آنها دارای شخصیت متفاوتی هستند. بسیاری از خارپشتهای بزرگتر تمایلی به نوازش شدن ندارند و ترجیح می دهند که به تنهایی محیط اطراف را کشف کنند.

نکاتی برای در دست گرفتن جوجه تیغی
خارپشت شما را از روی بو می شناسند. دستکش دست کردن و همینطور کِرِم های دست و عطر آنها را گیج و سردرگم می سازد.
در صورت لزوم، بهتر است از حوله ای ضخیم برای گرفتن یک جوجه تیغی لجباز استفاده کنید. تا دستکش! چراکه بعد از گرفتن، دور انداختن حوله یا پارچه راحت تر از درآوردن دستکش است.
جوجه تیغی را از بالا نگیرید.
در صورتیکه آسیبی دیدید شاید احساس درد کنید اما غیرقابل تحمل نیست.

جوجه تیغی

محل نگهداری از جوجه تیغی به عنوان حیوان خانگی

قفس خوکچه هندی و خرگوش برای نگهداری جوجه تیغی هم مناسب است اما بهتر است از قفس های سیمی شبکه ای استفاده نشود. چون این حیوان پاهای کوچکی دارد و اگر درون این شبکه ها گیر کند آسیب خواهند دید.

وسایل بازی و ورزش برای جوجه تیغی

از یک چرخ بازی حصار دار، یک جعبه مخفی ، کاسه غذا و بطری آب. برای ورزش جوجه تیغی استفاده کنید. زیرا این حیوان شب ها خیلی است و می توانند در طول یک روز چندین کیلومتر راه بروند.

اگر نتواند مقدار ورزشی که نیاز دارد را انجام دهد ممکن است ادچارافسردگی شوند، اضافه وزن پیدا کند و یا دچار زخم پا شود.

محل خواب برای جوجه تیغی

یک رختخواب نرم که از زباله های کاغذ یا دستمال کاغذی تهیه شده و به طور مرتب تعویض شوند برای پاهای حساس جوجه تیغی تان بهترین گزینه هستند.

مطمئن شوید چرخ بازی به طور مرتب تمیز می شود تا از عفونت پا در جوجه تیغی پیشگیری شود.

ابعاد قفس و لانه برای جوجه تیغی

حداقل ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر مربع از فضای کف را در اختیار خارپشت خود قرار دهید. می‌توانید شکل‌های مختلفی از قفس را استفاده کنید. سعی کنید در کف قفس مورد استفاده سیمی قرار نداشته باشد و به فاصله میان سیم‌های اطراف قفس نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. تراریوم، قفس‌های آماده یا حتی قفسی که به وسیله جعبه و چوب، به دست خودتان ساخته شده باشد، همه گزینه‌های مناسبی برای نگهداری از این حیوان هستند.

محل خواب خارپشت

برای محل خواب خارپشت می‌توانید از تراشه‌های چوب یا دستمال‌ کاغذی‌های بازیافتی مناسب استفاده کنید. توجه کنید که چوب سدر گزینه مناسبی نیست.

تراشه‌های کاج می‌تواند گزینه مناسبی باشد ولی جایگزین‌های بهتری نیز وجود دارند. بعضی افراد قسمت‌هایی از فرش یا موکت را در اختیار آنان قرار می‌دهند. با این حال در صورت استفاده از این گزینه‌ها توجه کنید.

جوجه تیغی

همه ان مواردی که باید درباره نگهداری جوجه تیغی بدانیم

تمامی خارپشت‌ها قابلیت زمستان خوابی دارند و خارپشت‌های ساکن مناطق با زمستان‌های سرد به خواب زمستانی می‌روند. طی این فرایند دمای بدن تا حدود ۲ درجه سانتی گراد پایین آمده و پس از بیداری از خواب زمستانی دمای بدن به حالت عادی خود یعنی ۳۰–۳۵ درجه بازمی‌گردد

اغلب در هنگام احساس خطر خود را به صورت گلوله در می‌آورند به طوری‌که تمام تیغ‌های آن‌ها رو به سمت بیرون قرار می‌گیرد. تمام گونه‌های جوجه تیغی از این مکانیسم دفاعی بهره‌مند هستند اما موفقیت آن‌ها بستگی به میزان تیغ‌هایشان دارد.

برخی از خارپشت ها بیش از ۳۰،۰۰۰ خار روی بدنشان دارند.
خارپشت جانورانی اند که شبانه فعالیت می کنند. به این معنی که در طول روز خواب و در شب فعال اند.

خارپشت از پاهای قوی و پنجه های خمیده شان استفاده می کنند تا از درخت بالا بروند. آنها در بالا رفتن خیلی عالی هستند.
آنها می توانند به صورت انفرادی و یا در گروه های کوچکی که تا ۶ عضو دارد زندگی کنند.
نوزادان این حیوان با خارهای نرم به دنیا می آیند. خارهای نرم ظرف چند ساعت سخت خواهد شد.

خارپشت ها جوان والدینش را پس از چند ماه ترک می کند و زندگی انفرادی اش را آغاز می کند.
بومیان آمریکا در گذشته از خارهای این حیوان برای تزئین خود استفاده می کردند. آنها همچنین از خارپشت به عنوان منبع غذایی بهره می بردند.

اهلی کردن جوجه تیغی جوان آسان تر از گونه مسن است، بنابراین بهترین شانس برای داشتن یک خارپشت دوست داشتنی زمانی است که خارپشت حدود ۶ تا ۸ هفته سن داشته باشد.

این حیوان بعضی اوقات کار عجیبی انجام می دهند که به اصطلاح به آن مسح کردن یا روغن مالی کردن می گویند. هنگامی که حیوان بوی خاصی را استنشاق می کند، شروع میکند به لیس زدن گاز گرفتن منشا بو، و سپس بزاق عطر گرفته خود را به خارهایش می مالد. هیچ دلیل علمی برای این کار یافت نشده است اما برخی می گویند که اون این کار را برای استتار و هم بو شدن با محیط اطراف انجام میدهد.

این حیوان علاقه ی زیادی به آب ندارند اما اگر قصد تمیز کردن پاهایش را دارید سعی کنید در آبی که عمق کمی داشته باشد او را شستشو دهید طوریکه تنها پاهایش در آب فرو برده شود یا برای تمیز شدن پاهایش روی یک حوله مرطوب راه ببرید.

از جوجه تیغی هم به عنوان حیوان خانگی هم در بعضی فرهنگها به عنوان غذا استفاده می‌شود. (به عنوان مثال در مصر به عنوان غذا به مصرف می‌رسیده‌است) اما مهمترین استفاده‌ای که می‌توان از خارپشت کرد در کنترل آفات در کشاورزی است به طوریکه هر عدد خارپشت قادر است ۲۰۰ گرم حشره را در هر شب خورده و بدین طریق به کنترل آفات و حشرات در کشاورزی کمک کند.

خارپشتها یک نوع پادزهر طبیعی بر علیه سم مار در بدنشان دارند که بخاطر پروتئین خاصی است که در سیستم عضلانی حیوان وجود دارد. این حیوان هم زیستی مسالمت آمیزی با سایر حیوانات مانند گربه ها و سگ ها دارد. و در مقابل تهدید های اینگونه حیوانات درون خود می غلطد تا تهدید بر طرف شود.

جوجه تیغی

نوزاد جوجه تیغی

از دیگر حیوانات خانگی که میتوان آنهار با جوجه تیغی در یک گروه قرار داد میتوان به همستر. خوکچه هندی. لاک پشت گوش قرمز.خرگوش و.. نام برد

نوشته همه آنچه که باید برای نگهداری جوجه تیغی بدانید اولین بار در مجله اینترنتی آراس , اخبار , عکس , مدل , فناوری. پدیدار شد.

منبع

Check Also

مدل پرده اتاق خواب ۲۰۲۱ شیک / پرده مدرن برای سالن

مدل پرده اتاق خواب ۲۰۲۱ چیدمان و انتخاب وسایل مناسب که هم خوانی داشته باشند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *